Kde domov můj

Na počátku května 2008 jsme zvítězili v soutěži na knihu o české hymně, kterou pořádal Uřad vlády České republiky. Ze tří konceptů, které jsme připravili, klienta přesvědčila verze se skleněnými deskami. Vzhledem k tomu, že jsme odevzdali pouze vizualizace, nastalo období konzultací a hledání vhodného technologického postupu. Výroba skel se ukázala jako problém řešitelný snadno, pan Zdeněk Lhotský si dokázal poradit s celým výrobním postupem. Horší to bylo s lepením skla na papírové desky: tady čirou náhodou pomohlo lepidlo 3M ve spreji.


Grafická úprava knihy je dílem Honzy Dobeše. Základním stavebním elementem publikace je vodorovná osa, vůči které se vztahují jednotlivé typografické prvky. Barevnost vychází z českých národních barev, ty jsou ale upraveny, jsou temnější a tlumenější a ve formě gradientu přecházejí jedna do druhé. Kniha je vytištěna na jemně nažloutlém papíře Splendor gel Avorio.

Problémy nastaly i s vazbou. Tiskárnám se nechtělo jít do nevyzkoušeného typu vazby, kdy jsou vidět jednotlivé složky, které jsou na hřbetu navíc potištěné tak, že se po sešití objeví název publikace. Nakonec se zakázky ujal ochotný pan Marcel Nezbeda z tiskárny Typodesign v Českých Budějovicích. Ve spolupráci se studiem Marvil jsme vyřadili stránky na archy ve formátu PDF a na správná místa vložili části nápisu na hřbetě.

Součástí knihy je i CD s novými i historickými nahrávkami státní hymny. Kompaktní disk je vložen do zadních desek, které jsou stejně jako přední slepené ze dvou vrstev lepenky.

Skleněná kniha váží přes dva a půl kilogramy, proto jsme nechali vyrobit speciální obaly z třívrstvé bublinkové folie, které knihu chrání před poškozením. Kromě limitovaného nákladu skleněné verze vznikla i méně náročná varianta s papírovými deskami.

Proces výroby skleněných desek na obálku knihy ve sklárně Zdeňka Lhotského zachytila Linda Kudrnovská

Na publikaci se podíleli hudební publicista Gabriel Gössel, divadelní teoretik doc. PhDr. Jan Hyvnar CSc., muzikoložka PhDr. Markéta Kabelková a historik doc. Robert Sak. Knihu vydal Úřad vlády České republiky společně s Národním divadlem, Národním muzeem a Českým rozhlasem.

Publikace získala 2. místo v Národní soutěži muzeí Gloria Musealis v kategorii Muzejní publikace roku 2008. Knihu jsme odborné veřejnosti představili na konferencích Kupé 04 v Žilině a European Design Conference v Curychu.